Piątek
22 listopad 2024


Imieniny:

Cecylii, Jonatana, Marka
Piątek

° °
Sobota
Niedziela
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Zapytaliśmy kandydatów na Prezydenta RP. Oto co odpowiedzieli.
2020-06-25 23:08:51

Zebraliśmy pytania czytelników i postanowiliśmy wysłać je do wszystkich sztabów wyborczych kandydatów na Prezydenta RP. Uzyskaliśmy odpowiedź od 2 z nich. Pozostali najwyraźniej nie znaleźli czasu dla naszych czytelników. Odpowiedzi publikowane są w kolejność alfabetycznej.


1. W podpisanym traktacie Polska zobowiązała się przyjąć walutę EURO, nie określa kiedy to będzie. Czy a jeśli tak, to kiedy Polska powinna przystąpić do strefy EURO? 

Szymon Hołownia


Do strefy Euro powinniśmy wejść wtedy, kiedy będzie się nam opłacało. Trzeba jednak brać pod uwagę także aspekt polityczny - członkostwo w strefie Euro umocniłoby naszą pozycję polityczną w Unii. Nasza pozycja w UE decyduje o dobrobycie i pozycji Polski w świecie. Potrzebujemy nowej strategii europejskiej, dostosowanej do nowych realiów i wyzwań - nastawionej już nie na doganianie Zachodu, wszczynanie kłótni i odwracania się plecami, a współpracę przy jednoczesnej realizacji naszych interesów.


Władysław Kosiniak-Kamysz

Nie jestem i nie byłem zwolennikiem ogłaszania konkretnej daty, mieliśmy już takich polityków, którzy składali takie obietnice i wiemy jak to się skończyło. Dla mnie ważniejsze od określenia wskazania terminu jest znalezienie takiego czasu w którym wejście do strefy euro będzie najbardziej korzystne dla obywatela.

Trzeba też pamiętać, że aby przystąpić do strefy euro musimy spełnić szereg warunków. Teraz w czasie kryzysu jest to nie tylko niemożliwe, ale samo dążenie do ich spełnienia mogłoby być szkodliwe dla naszej gospodarki. Teraz przede wszystkim musimy się skupić na wzmocnieniu polskiej gospodarki poprzez wsparcie dla pracodawców i pracowników.


2. Czy obecna polityka prorodzinna m.in. 500 + będzie utrzymana? Jeśli tak to w jakiej formie, jeśli nie, to co w zamian? 

Szymon Hołownia


Mój stosunek do rządowego programu Rodzina 500+ jest pozytywny. Ten program powinien być kontynuowany i traktowany jako element konsensusu politycznego, który buduje zaufanie obywateli do państwa. Zaufanie, które w wielu innych sferach – przede wszystkim zabezpieczenia emerytalnego czy standardów opieki medycznej – zostało poważnie nadwerężone. Widziałem, ile 500+ potrafi zrobić dobrego. Można się zastanawiać, czy ten system nie powinien być bardziej szczelny, jeżeli chodzi o niektórych jego beneficjentów. Z drugiej strony uważam też, że nie należy z takimi rzeczami przedobrzać i i ich mnożyć. Sektor publiczny nie będzie sprawnie funkcjonował, jeśli dobrze mieć się nie będzie polska gospodarka. Polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczy nie mogą bać się, że w tych warunkach staną się pierwszą ofiarą szukania przez rząd środków na utrzymanie transferów socjalnych.


Władysław Kosiniak-Kamysz

PSL było jedynym opozycyjnym ugrupowaniem, które od początku popierało program 500+. Jestem więc gwarantem utrzymania tego programu. Mam jednak świadomość, że to wsparcie które otrzymują rodzice, jest jednak niewystarczające i konieczne jest dodatkowe wsparcie. Przede wszystkim podniesienie wydatków na ochronę zdrowia. Każdy Polak ma prawo do leczenia na wysokim poziomie, a pracownicy ochrony zdrowia do godnego wynagrodzenia. Kolejna sprawa to jakość życia naszych rodziców i dziadków – a więc „Emerytura bez podatków” tak by seniorzy już nigdy nie musieli wybierać pomiędzy wykupieniem lekarstw, a zapłaceniem rachunków. By jednak na te programy zarobić trzeba dać szansę przedsiębiorcom. Państwo nie może być wrogiem tych którzy tworzą naszą gospodarkę i płacą podatki. Dlatego proponuję „Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców”. Stać Cię to płacisz, nie stać Cię to masz wakacje od ZUSu. O ile łatwiej byłoby przedsiębiorcom przetrwać w czasie epidemii, gdyby ten program już obowiązywał. Jestem przeciwnikiem biurokracji – dlatego proponuje zamiast zaświadczeń tam gdzie się da oświadczenia, a wnioski administracyjnej powinny mieścić się na jednej stronie. Trzeba skończyć z opresyjnością urzędów i administracji. Urzędy Skarbowe nie mogą czyhać na błąd przedsiębiorcy, ale mu pomóc by takiego błędu nie popełnił.




3. Była dziura ozonowa, globalne ocieplenie teraz są zmiany klimatyczne. Czy faktycznie człowiek ma wpływ na panujący klimat? 


Szymon Hołownia


Oczywiście. Uważam, że zmiany klimatu i ich konsekwencje, które już odczuwamy, to kwestia, którą polskie władze muszą się zająć natychmiast i której rozwiązania proponuję od samego początku mojej kampanii. Jedną z pierwszych moich decyzji jako prezydenta będzie zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie kryzysu wodnego. Postuluję także prowadzenie instytucji “zielonego weta", czyli narzędzia działania prezydenta, które będzie dotykało każdą ustawę powiększającą kryzys wodny albo oddalającą nas od dekarbonizacji i osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Trzeba dążyć do rozproszenia energetycznego, powołać pełnomocnika osób wykluczonych i pełnomocnika praw zwierząt. Ponadto jestem przekonany, że Polska powinna dołączyć do europejskiego Zielonego Ładu i korzystać z rozwiązań i partnerstwa wypracowanych w tym temacie na arenie międzynarodowej.

Władysław Kosiniak-Kamysz

W przeciwieństwie do Andrzeja Dudy, który nie jest pewny wpływu człowieka na klimat, ja zgodnie z nauką, mam co do tego pewność. Zmiany klimatu są faktem widać to choćby na przykładzie zmian związanych z opadami, susze z roku na rok są coraz większe. Polskie rzeki jeszcze nigdy nie były tak płytkie. Trzeba więc działać by nie doprowadzić do katastrofy. Dlatego proponuje program małej retencji, który uchroni nas przed zagrożeniem związanym ze stepowieniem. Uważam też, że rolnicy powinni zostać zwolnieni z opłat za wodę używaną do nawadniania pól. Będę też walczyć o odnawialne źródła energii. Ciągle bardzo dużym problemem jest smog, nie tylko ze względów klimatycznych, ale także zdrowotnych. Co roku przez niego umiera około 40 tysięcy osób. Dlatego trzeba przyspieszyć proces związany z wymianą pieców, ale także iść o krok dalej i zadbać o tych których często nie stać na zakup dobrego paliwa do nich.



4. W przypadku wygrania jaką Pan zgłosi pierwszą propozycję ustawy? 

Szymon Hołownia


Po pierwsze, musimy jak najszybciej zawalczyć o to, aby Polki i Polacy możliwie najkrócej odczuwali skutki kryzysu koronawirusa. Przyjęta przez Sejm tzw. „Tarcza Antykryzysowa” jest dziurawa i niewystarczająca. Boleśnie przekonują się o tym przedsiębiorcy, którzy muszą dziś zawieszać lub zamykać swoją działalność oraz pracownicy, którzy tracą pracę. W moim Minimum Antykryzysowym wskazuję na pięć punktów, które jako prezydent zamierzam rekomendować, aby zmniejszyć skutki pandemii i ratować te gałęzie gospodarki, które dziś dramatycznie tego potrzebują. Po drugie, priorytetem mojej prezydentury będzie wypracowanie recepty na uleczenie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dlatego proponuję trzyfilarowy program Recepta na zdrowie, który pozwoli na dopasowanie świadczeń medycznych do zmieniających się potrzeb społeczeństwa. Postuluję w nim nowy system organizacji, aby zwiększyć efektywność działania ochrony zdrowia i definiuję stabilne źródła jej finansowania. I po trzecie, zamierzam zająć się wsparciem samorządów i być ich rzecznikiem we władzach lokalnych przede w związku z rozpoczynającym się kryzysem gospodarczym. Samorządy powinny otrzymać dodatkową kwotę subwencji ogólnej w związku z ponoszonymi wydatkami i stratami. Wspólnie z samorządowcami z całej Polski stworzyliśmy Kartę Samorządową, która dokładnie definiuje moje plany ochrony i wsparcia samorządów. Przygotowałem już szczegóły tych trzech projektów, są dostępne dla wszystkich na mojej stronie internetowej.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Moim priorytetem od lat było wprowadzenie emerytury bez podatków i zadbam o to, by program ten był zrealizowany możliwie jak najszybciej. Ustawę którą mam już gotową zgłoszę w pierwszych dniach swojej prezydentury. Najpierw jednak zgłoszę ustawę kompleksowej, prawdziwej tarczy antykryzysowej. Widząc nieudolność rządu dostrzegam jak niezbędne tu i teraz jest ratowanie miejsc pracy, pomoc rolnikom i przedsiębiorcom. Trzeba zrealizować dobry Plan Dla Polski - fundusz płynności, dobrowolny ZUS, „Premia dla bohatera” czyli 1500 złotych dodatku dla tych którzy na pierwszej linii walczą z koronawirusem. Zaraz potem pakiet dotyczący wymiaru sprawiedliwości. Polacy muszą być pewni, że w sądach zapadać będą sprawiedliwe i niezależne od polityki wyroki.
Chociaż nie da się tego wprowadzić ustawą to deklaruję, że przywrócę w Polsce braterstwo i normalność.


5. Czy podpisałby się Pan  pod ustawą chroniącą dziecko od poczęcia do naturalnej śmierć.


Szymon Hołownia


Proponuję pozostanie przy obowiązującej dziś ustawie chroniącej życie człowieka od poczęcia do śmierci i utrzymanie kompromisu aborcyjnego. Zmiana obecnego prawa - niezależnie czy w stronę jego zaostrzenia czy liberalizacji - doprowadzi do takiej eskalacji wojny polsko-polskiej, że bardzo szybko po zmianie rządów w odwecie zostanie uchwalona ustawa zupełnie przeciwna. Powinniśmy dyskusję na ten temat zatrzymać w tym miejscu, w którym jest i otworzyć ją na nowo, gdy już będziemy gotowi rozmawiać i słuchać argumentów. Jednocześnie natychmiast musimy się zastanowić, co zrobić dla kobiet, które z różnych powodów stają przed decyzją o aborcji. Jestem za szerokimi konsultacjami społecznymi i budową systemu realnego wsparcia dla takich kobiet ze stałą opieką psychologiczną, wytchnieniową, prenatalną czy dodatkowym urlopem, tak aby osoby, które muszą wybierać, rzeczywiście mogły wybierać, a nie by sytuacja wybierała za nie. Zróbmy w tej sprawie coś konkretnego, zamiast po raz kolejny wszczynać społeczne wojny.


Władysław Kosiniak-Kamysz

Jestem za ochrona życia. To dzięki inicjatywie i zaangażowaniu PSL stosowny zapis został wprowadziliśmy do konstytucji.


ŻG. Dziękujemy za odpowiedzi i poświęcony czas.



Pseudonim: Treść komentarza:


Pamiętaj nie jesteś anonimowy w sieci, twój adres to ec2-3-135-190-244.us-east-2.compute.amazonaws.com
Jesteś człowiekiem ?
Przepisz wspak te znaki: TREWQ1
Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011